Natro Hosting – SMF Kurulumu Resimli Anlatım

Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır bir şeyler yazamıyor / karalayamıyordum. Simplemachines forumlarında bir arkadaşımın Natro Hosting şirketinde SMF kurulumu sıkıntısını gördüm. Forum sayfasına nasıl yapması gerektiğini iki satırlık bir yazı ile yazdım ama Natro için hazırladığım kategorimde de ince (detaylı) anlatım yapayım dedim. Bundan 2-3 ay önce eyildirmaz.com adlı alan adımda sizlere 1 ve 2.X sürümlerinin nasıl yazıldığını anlatmıştım zaten. Natro hostin frimasında bu biraz farklı oluyor. Kurulum aşamasında localhost yazan yer sadece oluşturduğunuz veritabanı (MySQL) ip adresini yazmanız gerekiyor.

 

Bunu resimli dökümana çevirmek gerekirse;

Natro’nun Hosting Panel bölümüne giriş yaparak sol tarafta bulunan menüden MySQL Veritabanı Yönetimi kısmına tıklıyoruz ardından Yeni MySQL veritabanı veri tabanımızı oluşturuyoruz.

 

mySQL Veri Tabanı Yönetimi

 

Yeni veritabanı oluşturmak için tıklayın!

 

Çıkacak olan pencerede bilgilerinizi doldurun.

 

Veritabanı bilgilerinizi oluşturmak için bilgileri tam doldurun.

 

Ardından Veritabanı oluştur diyerek veritabanımızı oluşturma işlemimiz tamamen bitmiş olacaktır. Ben size örnek olsun diye şöyle birşey hazırlamıştım.

 

Kare işaretindeki yerler sizlere sadece örnektir!

 

Oluşturma işleminde yukarıda şöyle bir uyarı alırsanız ‘Yeni MySql veritabanı başarıyla oluşturuldu.‘ veritabanınızı başarılı bir şekilde oluşturmuş olursunuz. Şimdi SMF’yi kurmanın zamanı geldi 🙂

 

Ben bu dökümanı sizlere yazarken dosyalarımı transfer etmiştim zaten. Simplemachines.localhost diye bir alt alan oluşturmuştum. Giriş yapıp kuruluma geçiyorum. 2.X sürümünü sizlere anlatmıştım. Tekrar tekrar yazmaya gerek duymuyorum. Sadece mySQL bilgilerinizi gireceğiniz kısımdan sonrasını anlatacağım.

 

SMF kurulum aşamasına geçtikten sonra size Veritabanı Sunucu Ayarı kısmında mySQL (veritabanı) bilgilerinizi girmenizi isteyecek. Ben size örnek olsun diye bir tane ekleyeyim. Değiştirmeniz gereken tek yer ‘localhost’ yazan yere oluşturduğunuz veritabanının İP ADRESİni girmek kalacak.

Örneğin;

 

Localhost yazan yere sadece mySQL ip adresini yazacaksınız!

 

MySQL ip adresini nerden öğrenirsiniz?

Yine Natro’nun Hosting Panelinde sol kısımdaki menüde MySQL Veritabanı YönetimiYönetim & Yardım kısmına girerek görebilirsiniz. Yine örnek vermek gerekirse,

 

Oluşturulan veritabanının ip adresini bu şekilde görebilirsiniz!

 

 

Yazmanız gereken tek şey ip adresini girmek. SMF sunucu ayarları kısmındaki ‘localhost‘ yazan yeri ip adresiniz ile değiştirin. Ardından İleri sekmesine tıklayarak SMF kurulumuna devam edin. Girmiş olduğum ip adresi.

 

Localhost yazanı silip İP adresini yazıyoruz

 

Ardından Devam Et butonuna tıklayın ve SMF kurulumuna devam edin.

 

Kurulumu ilerlettiğime dair bir resim.Hata alırsanız mySQL adı veya kullanıcı adını yanlış giriyorsunuz demektir!

 

Yukarıdaki resim sizlere kuruluma devam ettirdiğime dair bir resim. Eğer hata alırsanız mySQL kullanıcı adı / mySQL adı kısımlarını yanlış giriyor yada veritabanı şifrenizi yanlış giriyorsunuz demektir.

 

Not: Öneri, Görüş, Şikayet, Yorumlarınızı esirgemeyin 🙂 Bir buçuk saat sürdü bu yazıyı size hazırlamam 🙂

(Ç)alacak arkadaşlara: Kaynak belirterek yazıyı başka sitelerde yayınlamanız serbestir 🙂

About Emre

Galatasaraylı Bir Michael Jackson Hayranı... 1996 yılında kasa montajı ile başladığı bilgisayar serüveni onu sırasıyla notebook tamiratı, web sitesi tasarım ve yönetimi, editörlük ve danışmanlık hizmetlerine kadar getirdi, hala kıramadığı firmalarla site çalışmalarına devam etmesine karşın, sosyal medya üzerine odaklı.

Check Also

Google Arama Sonuçlarında Yazar Bilgisi

Merhaba arkadaşlar, Wmaracinda bir arkadaşın Bunu yapabilen var mı? sorusuna ilgi çektim. Konusu Google ‘da …

5 comments

  1. bılgılendırme ıcın emegıne saglık teşekkür ederimm faydalı bır konu

  2. ellerine saglık arkadasım ..

  3. Ellerinize sağlık.

  4. Öncelikle Seni Aramızda Görmekten Mutluluk duyuyoruz. Emre kardesim Makalalerini Sabir sızlıkla bekliyorum. Bu Arada İse Makale Güzel Olmus Natroyada ‘ Tebrikler Allah kısmet ederse Bende natrocu olacam 🙂

    • Teşekkür ederim Hasan. Uzun zamandır zamanım olmuyor eve yorgun geliyordum. Bir an boş bulundum yazasım geldi işte bir şeyler karalayayım dedim. Yararı olduysa ne mutlu bana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: checked